Wielu z nas emerytura wydaje się bardzo odległą perspektywą. Jednak warto pomyśleć o niej już teraz, aby jesienią życia dysponować odpowiednimi środkami pozwalającymi na godne życie. W jaki sposób można sprawdzić orientacyjną wysokość emerytury i jak można ją ewentualnie podwyższyć?

Regularnie odkładamy składki emerytalne, ale często nie wiemy, jaką emeryturę możemy z nich otrzymać. Na szczęście, nie musimy domyślać się tego, ile pieniędzy dostaniemy. Możemy skorzystać z pomocnych narzędzi pozwalających na szybkie i dokładne oszacowanie wysokości świadczenia.

Listy od ZUS-u – prognozowana emerytura

Zakład Ubezpieczeń Społecznych regularnie przesyła do osób ubezpieczonych listy, w których znajdują się zestawienia składek oraz obliczona jest wysokość prognozowanej emerytury.

Listy tego rodzaju pozwalają na uzyskanie dokładnych informacji o wysokości emerytury, ale przesyłane są tylko okresowo. Jak można sprawdzić wysokość świadczenia na dzisiaj?

Kalkulatory emerytalne – oblicz swoją emeryturę

Aby dowiedzieć się, ile może wynosić świadczenie emerytalne na czas obecny, warto skorzystać ze specjalnych kalkulatorów emerytalnych.

Kalkulator tego rodzaju dostępny jest na stronie ZUS-u, a także na wielu innych stronach, na przykład można wybrać kalkulator emerytur Avivy.

Dzięki kalkulatorowi możemy obliczyć prognozowaną wysokość emerytury na przyszły rok oraz na kolejne lata w przypadku osób, które jeszcze nie przechodzą na emeryturę.

Na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych możemy wybrać wersję kalkulatora uproszczoną oraz bardziej zaawansowaną. Z kolei kalkulator emerytur Avivy pozwala na sprawdzenie wysokości emerytury w sposób uproszczony, ale podaje bardzo dokładne wyniki.

Jak można podwyższyć swoją emeryturę?

Jeśli kalkulator emerytalny albo prognoza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie są zbyt korzystne, warto pomyśleć o tym, aby podwyższyć swoją emeryturę.

W tym przypadku najlepszym wyborem jest skorzystanie z dodatkowych produktów oszczędnościowych, na przykład z polis ubezpieczeniowych pozwalających na odkładanie pieniędzy na przyszłość czy też ze specjalnych indywidualnych kont emerytalnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here