Manekiny są nieodzownym elementem branży modowej. Wykorzystuje się je do szycia w pracowniach znanych marek, małych punktach krawieckich, czy domowym zaciszu. Inne typu znajdują swoje zastosowanie w prezentacji ubrań w przestrzeniach sklepowych witryn. Wszędzie tam spełniają one tą samą funkcję, a mianowicie pomagają w ułożeniu i wyobrażeniu sobie efektu końcowego projektu. Niewielu jednak wie, że manekiny są bardzo, ale to bardzo starym wynalazkiem.
Manekiny i ich historia
Na samym początku można stwierdzić, że moda, a raczej odzież towarzyszyła człowiekowi prawie od początku jego istnienia. Już prehistoryczni potrafili posługiwać się igłą i nicią, za których pomocą przerabiali skóry zwierząt na swoje ubrania. Oczywiście nie posiadali jeszcze wówczas manekinów. Te pojawiły się podobno już w starożytnym Egipcie. Jednak bardziej nam znane kukły wywodzą się z XIX-wiecznego Paryża. Właśnie wtedy na targach mody Alexis Lavigne przedstawił drewnianego manekina. Od tego momentu zapragnął ich cały krawiecki świat. Kukły rozprzestrzeniły się, jednak nie wyglądały tak jak te ówczesne. Dawniej maksymalnie upodabniano je do człowieka. Peruki, oczy, a nawet sztuczne szczęki były na porządku dziennym.
Manekiny – obecnie
W dzisiejszych czasach spotykamy się z manekinami pozbawionymi rys twarzy lub samymi popiersiami. Wszystko po to, by potencjalny klient mógł skupić się na proponowanym produkcie, a nie samej kukle. Manekiny nadal pojawiają się w pracowniach krawieckich. Przede wszystkim dlatego, że praca przy ich użyciu jest znacznie łatwiejsza. Zwłaszcza jeżeli przychodzi szyć coś z tzw koła. Nie korzystają z nich może zakłady odzieżowe zautomatyzowane, jednak w fazie projektowania są one nadal wykorzystywane. Taki manekin krawiecki wielu kojarzy się z profesjonalizmem fachu. Dlatego też potencjalni klienci chcą go widzieć w pracowni krawca. W kukły zaopatrują się również domowe krawcowe szyjące odzież na własne potrzeby. Nie muszą wówczas bez przerwy przymierzać przerabianej czy szytej rzeczy. Wystarczy, ze odpowiednio dobiorą manekina krawieckiego. Na rynku jest wiele dostępnych modeli, w tym także regulowane. Jeśli chce się szyć dla większego grona odbiorców to warto w takiego zainwestować. Da on możliwość nałożenia na siebie wymiarów klienta. Co za tym idzie ten nie będzie musiał uczestniczyć w całym procesie powstawania ubrania.
Manekiny nie odchodzą do lamusa. Wręcz przeciwnie branża wciąż ich bardzo mocno potrzebuje. Z manekinami szycie po prostu jest łatwiejsze. Jeśli potrzebujesz takiej kukły dla siebie to zobacz co ma w ofercie sklep zajmujący się ich dystrybucją. Porównaj różnego rodzaju produkty i wybierz manekina dla siebie.