Lessing nieruchomości w to jedna z wielu form pozyskania kapitału na sfinansowanie nieruchomości dla firm. Udział Lessing nieruchomości w Polsce stanowi niewielki procent i jest to około 2% całego rynku leasingowego. Oczywiście z roku na rok zainteresowanie taką formą pozyskiwania kapitału inwestycyjnego jest coraz większe.
Leasing nieruchomości, w formie operacyjnej lub w formie leasingu zwrotnego jest korzystny pod względem finansowym, jak i podatkowym dla przedsiębiorców. Jest to świetna alternatywa dla bankowego kredytu hipotecznego. Leasing np.: powierzchni biurowej nie jest wykazywany w bilansie jako zobowiązanie, co sprawia, że nie wpływa negatywnie na ogólny bilans przedsiębiorstwa. Taka forma pozyskiwania nieruchomości jest w dalszym ciągu niedostępna dla wszystkich podmiotów gospodarczych. Aby móc skorzystać z takiej formy finansowania np.: powierzchni produkcyjnej należy być podmiotem stabilnym finansowo.
Leasing a umowa najmu – różnice
Główną różnicą pomiędzy leasingiem nieruchomości a najmem jest możliwość przeniesienia prawa własności do rzeczy, z której korzystamy. Oczywiście to, kiedy prawo leasingu zostanie przeniesione na podmiot, korzystający z nieruchomości w tej formie zależy od rodzaju leasingu. Aby móc ubiegać się o Leasing nieruchomości należy posiadać stabilną sytuację finansową przedsiębiorstwa. Dlatego też nie jest to forma finansowania, z której może skorzystać każde przedsiębiorstwo. W przypadku pierwszego z nich przedmiot, z którego korzysta firma, w tym przypadku nieruchomość, może ją wykupić po zakończeniu okresu umowy i wykazać daną rzecz w ewidencji środków trwałych. Mówiąc o leasingu nieruchomości w formie finansowej trzeba pamiętać, że wiąże się to z obowiązkiem wykazania jej w ewidencji środków trwałych od momentu zawarcia umowy. Firma, która korzysta z leasingu ma również obowiązek wykupu nieruchomości po wniesieniu ostatniej raty leasingowej. W przypadku najmu nieruchomości największa różnica polega na tym, że po zakończeniu umowy najmu nie można dokonać zakupu lokalu czy ująć go w ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa. W przypadku leasingu uiszczana jest comiesięczna rata w równej kwocie, a w przypadku najmu nieruchomości kwota może ulegać zmianie w trakcie trwania umowy, jeśli znajduje się w niej taki zapis. Jeśli chodzi o leasingu koszty eksploatacji mogą stanowić koszty uzyskania przychodu.
W kontekście najmu lokalu nie wszystkie koszty, jakie ponoszone są na utrzymanie lokalu, mogą stanowić koszty uzyskania przychodu, co jest niekorzystne dla przedsiębiorstwa z punktu widzenia podatkowego. Wynajmowany lokal na biuro np.: mieszkanie wymaga specjalnej zgody właściciela, co wiąże się z koniecznością płacenia przez niego wyższego podatku od nieruchomości. Automatycznie przekłada się to na wyższe koszty za wynajmowany lokal. Wynajmując lokal np. biuro czy magazyn należy odpowiednio udokumentować, że jest on niezbędny do uzyskaniu kosztu przychodu. To która forma jest korzystniejsza dla przedsiębiorców, zależy głównie od wielkości firmy, jak i przyszłych celów biznesowych. Z leasingu nieruchomości korzystają w dalszym ciągu, głównie duże przedsiębiorstwa stawiające na ciągły rozwój.