Polscy stolarze są poszukiwani za granicą. Produkowanie i montaż mebli nadal opiera się na umiejętnościach żywych ludzi – mimo zmechanizowania większości etapów produkcji, nadal potrzebne są osoby, które znają się na stolarce meblowej.
Osoby, które chcą pracować jako stolarze za granicą, mogą znaleźć zatrudnienie w Niemczech, Norwegii, Danii, a także we Francji i we Włoszech. Z powodzeniem znajda również zatrudnienie w Austrii oraz w Szwecji i Finlandii. Przeszkodą może być niekiedy jedynie brak znajomości języka miejscowego – nie zawsze angielski jest pomocny. Wiele zależy od tego, z jakimi współpracownikami będzie nam dane kooperować.
Zarobki stolarzy za granicą
Ile zarabia stolarz za granicą? Tutaj zarobki zaczynają się od 15 tysięcy złotych netto za miesiąc. Do obowiązków stolarza należy oklejanie mebli na zimno i na gorąco: dotyczy to płyt. Stolarz obsługuje podstawowe narzędzia stolarskie oraz bierze udział w pracach stolarskich przy wykończeniówce. Dodatkowo, na co dzień będzie miał za zadanie montowanie elementów drewnianych w pracach wykończeniowych.
Od stolarzy nie wymaga się posiadania żadnego wykształcenia, ale bardzo pożądane jest posiadanie zdjęć choć kilku swoich prac, wykonanych nawet w polskiej firmie. Dodatkowo, stolarze powinni mieć prawo jazdy, a także powinni posiadać umiejętność czytania planów oraz rysunku technicznego.
Stolarz za granicą: jakich ofert szukać?
Na początek, warto skierować swoje kroki do pracodawcy, który oferuje zatrudnienie razem z zakwaterowaniem. Warto udać się na początek tam, gdzie pracodawca pomoże nam wyrobić sobie numer identyfikacji podatkowej oraz do takiego, który nie będzie miał problemu z zameldowaniem nas na okres tymczasowy. Meldunek w Niemczech jest potrzebny zawsze.
Stolarze powinni odznaczać się dokładnością w wykonywaniu pracy: umiejętność wielogodzinnego przyklejania elementów, przy zachowaniu precyzji, jest tutaj szczególnie pożądana. Z tego powodu wszystkie osoby uzależnione od alkoholu nie zagrzeją długo miejsca w tym zawodzie. Dodatkowo, stolarze powinni być gotowi do wykonywania pracy na zmiany – czasami również nocne. Stolarze powinni umieć zadbać o czystość na stanowisku pracy. Stolarz, który na przykład będzie wykonywał drewniane elementy do jachtów musi umieć posprzątać po sobie w miejscu pracy i zadbać o to, aby przy klejeniu drewna na ciepło nie powstawały żadne trwałe zabrudzenia na materiale dostarczanym przez klienta.