Odpowiednia suplementacja koni pozwala dostarczyć ich organizm wszelkich niezbędnych substancji odżywczych. Ich niedobór może bowiem negatywnie wpływać na zdrowie tych zwierząt. Jednym z takich składników jest biotyna. Za co ona odpowiada?
Czym jest biotyna?
Głównym zadaniem biotyny jest poprawa stanu kopyt i sierści u koni. Występuje ona pod różnymi postaciami. Znajdziemy ją w formie proszku, oleju lub do stosowania zewnętrznego. Podobnie jest z jej nazewnictwem. W terminologii jest ona opisywana jako Witamina B7, czy witamina H. Człowiek także korzysta z produktów zawierających biotynę, gdy chce przeciwdziałać wypadaniu włosów i łamaniu paznokci. Organizm konia samodzielnie produkuje biotynę dzięki bakteriom jelitowym. Pozyskuje ją także pokarmu. Bogatym źródłem biotyny jest chociażby marchew, soja oraz ryż. Przy podawaniu biotyny warto także zadbać o substancje ułatwiające jej wchłanianie. Do takich możemy zaliczyć magnez, mangan oraz witaminę B. Brak odpowiedniej dawki biotyny zaburza prawidłową pracę organizmu. Zauważalne są wówczas zmiany skórne, takie jak łupież, łuszczyca, czy łojotok. Prowadzi to do wypadania sierści konia. Jego kopyta zaś kruszą się i są podatne na złamania. Jeśli zawartość biotyny w organizmie wierzchowca nie będzie wystarczająca, to koń może pić większe ilości wody. Stanie się też bardziej rozdrażniony i płochliwy. Jeśli więc zauważymy jakieś niepokojące objawy, to warto skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu wdrożenia odpowiedniej suplementacji.
Biotyna dla koni – w jaki sposób poprawia pracę organizmu?
Dawkowanie tej substancji zależy od stanu zdrowia zwierzęcia oraz jego potrzeb. Pamiętajmy, że zarówno niedobór, jak i nadmiar tej substancji nie wpłynie dobrze na konia. Dawkowanie jest także uzależnione od rodzaju suplementu. Biotyna dla koni podawana jest w formie preparatu złożonego z mieszaniny olei tłoczonych na zimno oraz mieszaniny nasion oleistych. Do tego dodaje się drożdże piwne, marchew, zioła, czy otręby pszenne. Tak przygotowana biotyna dla koni jest bogata w niezbędne substancje odżywcze, które skutecznie zregenerują organizm wierzchowca. Na tej stronie znajdziesz jeden z takich preparatów https://vital.sklep.pl/produkt/st-hippolyt-biotin-1kg. Jej regularne przyjmowanie wspomoże pracę układu pokarmowego, nerwowego, a także mięśni i stawów. Co więcej, biotyna dla koni stabilizuje poziom cukru we krwi i przyspiesza przemianę materii. Ogranicza także ryzyko pojawienia się stanów chorobowych. Biotyna jest więc bardzo ważnym elementem końskiej diety. Nie zapominajmy o niej, a nasze zwierzę będzie w dobrej formie.