Ból w dole brzucha może mieć naprawdę wiele różnych przyczyn. Mogą być one skutkiem złej diety czy spowodowany niestrawnością . Pewne jest, że jeśli jest on długotrwały to konieczna jest wizyta u lekarza. W brzuchu znajdują się narządy wewnętrzne, jeśli więc bolą nas okolice podbrzusza, natychmiast musimy wybrać się do specjalisty.
Jakie pytania może zadawać lekarz?
Aby postawić trafną diagnozę, lekarz konieczne musi wykonać wiele ważnych badań. Ważne jest czy to ból tępy czy ostry, miejsce występowania bólu, częstotliwość. Jeśli ból promieniuje w kierunku prawej łopatki to może oznaczać kamicę nerkową. Jeśli promieniuje w kierunku pachwiny jest to objaw kolki nerkowej. Jeśli jest to ból opasający to może być to zapalenie trzustki.
Objawy, które towarzyszą bólowi brzucha zdecydowanie pomogą lekarzowi w postawieniu diagnozy. Częstymi objawami są: wymioty, biegunka, zaparcia i podwyższona temperatura ciała. Innymi mogą być: odmienny kolor moczu, krew w kale lub torsje. Lekarz zapyta nas również o kolor moczu i stolca jasny, ciemny, smolisty czy odbarwiony.
Uwaga! Ból z prawej strony podbrzusza jako niebezpieczny sygnał
Objawem ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego jest ból w okolicach biodra. Podczas badania, lekarz na pewno sprawdzi, czy podczas uciskania ból nasila, a także zegnie naszą prawą nogę by sprawdzić czy ból zniknie czy się nasili. Występowanie nudności oraz wymiotów, a czasem nawet biegunki świadczy o typowym przebiegu zapalenia.
U kobiet, ból podbrzusza po prawej stronie może mieć podłoże ginekologiczne. Jest to najczęściej sygnał zapalenia jajników. Specjalista może podejrzewać na przykład zapalenie przydatków , czyli jajników, jajowodów oraz więzadeł macicy. Zdarza się, że zapalenie obejmuje wszystkie narządy jednocześnie. Typową przyczyną są również zakażenia grzybicze i bakteryjne. Przyczyną może być zabieg ginekologiczny lub infekcja innych narządów na przykład zatok. Jeśli ból jest spowodowany infekcją to jest on wtedy ostry.
Dokuczliwe kłucie w podbrzuszu – czym jest spowodowane?
Jeśli kłucie w dole brzucha, rozlewa się na cały brzuch i przychodzi falami, to może być objaw niebezpiecznej niedrożności jelitowej. Często występują spadki ciśnienia i przyspieszenie tętna, a dodatkowo wysoka gorączka. W takim przypadku powinniśmy natychmiast udać się do szpitala.
Ból w podbrzuszu – szczególnie dokuczliwy dla kobiet
Natomiast ból brzucha przed okresem może być wywołany owulacją . Bolesność występuje raz po prawej stronie podbrzusza, a raz po lewej. Zależne jest to od jajnika, który akurat bierze udział w wydalaniu komórki jajowej. Ból taki może mieć charakter tępy albo kłujący.