Do tej pory ćwiczenia siłowe były uważane za te spalające bardzo mała ilość kcal. Wszelkie badania dotyczące spalania kalorii były wykonywane w założeniu ćwiczeń aerobowych. Jednak naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie przeprowadzili badania uwzględniając w nich fakt, że ćwiczenia siłowe są wysiłkiem anaerobowym.
Trening na rzeźbę – cel
Plan treningowy na rzeźbę ma przede wszystkim podkreślić odtłuszczone mięśnie. Zawodnicy uprawiający sporty sylwetkowe, wprowadzają więc go na około 12-16 tygodni przed wyjściem na scenę. W tym okresie skupiają się między innymi na odpowiednio przygotowanej diecie oraz samokontroli. Równie dobrze jednak mogą z niego skorzystać osoby chcące podkreślić swoje mięśnie, których niekoniecznie nadrzędnym celem jest zaprezentowanie się szerszej publiczności na scenie. Trening na rzeźbę jako cel nadrzędny zakłada podkreślenie wcześniej wypracowanej masy mięśniowej. Wprowadza się więc go w plan treningowy, aby w pełni odseparować oraz wyszczególnić atletyczną sylwetkę. Motywacja do treningu przyjdzie sama, gdy z dnia na dzień konsekwentnie realizowany cel odsłoni idealnie umięśnione ciało! Pomimo wycieńczenia, treningi na siłowni, ćwiczenia siłowe i restrykcyjna dieta staną się mniejszym balastem, napędzającym tym samym chęć trenowania.
Jak wykonywać poprawnie ćwiczenia?
Takie wysiłki pochłaniają bardzo dużą ilość energii – podczas jednej minuty ćwiczeń to aż 8- 9 kcal. Najczęściej takie treningi robi się w seriach z określoną liczbą powtórzeń i przerwami pomiędzy seriami. Wiadomo, że nie trwają one tak długo jak bieg, jazda na rowerze czy pływanie. Mowa tu o ćwiczeniach ze średnim obciążeniem, gdzie w serii robimy 8-10 powtórzeń bez problemu. Po takich treningach nasz metabolizm wchodzi na wyższe obroty i pracuje na nich jeszcze dłuższy czas po zakończonym treningu, czyli nadal spalasz kcal. Zanim zaczniesz ćwiczyć z obciążeniem rozgrzej się by uniknąć kontuzji. Podnosząc ciężary, czy ćwicząc na przyrządach dbaj po poprawne ustawienie sylwetki. Źle wykonywane ćwiczenia nie tylko nie przyniosą pożądanych efektów, ale mogą przyczynić się do powstawania kontuzji. Pamiętaj ćwiczenia z obciążeniem są bardzo ważne, ponieważ zwiększają ilość tkanki mięśniowej, która nie tylko jest odpowiedzialna za spalanie, ale również wzmacnia nasze stawy i układ kostny, co zapobiega późniejszym urazom. Jeśli chcesz schudnąć nie możesz ograniczać swojego treningu tylko do biegu. Musisz ćwiczyć ogólnorozwojowo. Trening ze średnim obciążeniem wysmukla i rzeźbi sylwetkę, a wyrzeźbione ciało wygląda seksownie.
Przeciwwskazania do trenowania
Trening na rzeźbę nie jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które pomimo dużej zawartości procentowej podskórnej tkanki tłuszczowej nie zdecydowały się na wcześniejszą redukcję oraz dla tych, którzy nie poświęcili wystarczająco dużo czasu na rozbudowę masy mięśniowej. W obu wspomnianych przypadkach trening na rzeźbę jest zbędny. Osoby z widoczną nadwagą swoje kroki powinny skierować w kierunku redukcji nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej, zaś osoby ze zbyt małą masą mięśniową nie mają podstaw do uzyskania świetnej rzeźby. Mięśnie sukcesywnie można rzeźbić dopiero po nabraniu odpowiednio dużej masy mięśniowej. W przeciwnym razie wysiłek jest zupełnie bezproduktywny i nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.