Praktycznie każdy rodzic mierzy się z prośbami dziecka o zwierzątko. Prędzej czy później pojawia się marzenie aby pluszowego pieska zamienić na prawdziwego zwierzaka.
Przed podjęciem tak ważnej decyzji powinniśmy ją dobrze przemyśleć analizując wiele czynników. Wiek dziecka, poziom odpowiedzialności jaką jest w stanie wziąć na siebie młody opiekun. A także ilość miejsca jaką posiadamy i czasu jaki możemy poświęcić dla zwierzaka.

Czy mamy kogoś kto zaopiekuje się zwierzakiem gdy wyjedziemy na wakacje i czy zwierzak nie będzie sam codziennie przez wiele godzin. Dobrze też zorientować się czy nikt z domowników nie jest uczulony na sierść, zanim w domu zagości futrzany przyjaciel. Bez względu na to jaką decyzję podejmiemy , pamiętajmy że zwierzę to obowiązek głównie dla rodzica. Nawet jeśli młody opiekun dba o swojego zwierzaka, to My musimy dopilnować aby był konsekwentny i odpowiedzialny.

Na początku warto pomyśleć o zwierzątku, które może zamieszkać z dzieckiem w pokoju. Pamiętajmy jednak, że małe zwierzęta, gryzonie i króliki, są bardzo delikatne. Weźmy więc pod uwagę, że dla zbyt małego dziecka o żywym temperamencie, które nie kontroluje dobrze swojej siły może to być zły wybór. Zwierzę nigdy nie powinno być upominkiem i rodzić absolutnie nie powinien zgadzać się za takie prezenty dla dziecka od rodziny czy znajomych.

W przypadku gdy mamy w domu alergika, niezależnie czy jest to dziecko czy dorosły, lista pupili które mogą u nas zamieszkać maleje.
Jeżeli uczulenie dotyczy sierści większości zwierząt domowych, można nadal zastanowić się nad kilkoma opcjami do wyboru. Polecane i popularne zwierzęta domowe dla osób o silnej alergii to psy z okrywą włosową. Zamiast sierści mają włosy, które nie sypią się tak jak sierść i nie uczulają. Do wyboru mamy między innymi takie rasy jak york czy maltańczyk.

Wybór rasowego pieska z hodowli jest związane ze sporym wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych, w zależności od rasy. Kolejnym możliwym wyborem są Koty bezwłose ( przykładem jest znana rasa Sfinks) – nie posiadają sierści, nie linieją więc i nie wywołują alergii.
Trzecią wartą rozważenia opcją są żółwie. Żółwie – nie mają sierści, a opieka nad nimi jest dla większości alergików bezproblemowa. Należy jednak pamiętać, ze wbrew temu co większość osób sądzi, żółwie są zwierzętami bardzo wymagającymi i dość delikatnymi.

żółw na wolności

Ile kosztuje żółw?

Koszt zakupu żółwia waha się od 50 do 600 złotych. Wszystko zależy od rasy na jaką się decydujemy.Ważne jest aby sprzedawca posiadał dokument potwierdzający pochodzenie żółwia, w szczególności jeśli mamy do czynienia z gatunkiem zagrożonym. Sprawdźmy też warunki w jakich trzymany był zwierzak, może to mieć spory wpływ na stan jego zdrowia. Pamiętajmy również o wydatku jaki poniesiemy na zakup odpowiedniego terrarium. Zatem ile kosztuje żółw? Całościowo koszt może wynieść ponad 1000zł. Jeżeli zdecydujemy się na żółwia musimy podjąć decyzję, czy będzie to gatunek wodno-lądowy czy też typowo lądowy.

Jedna bądź druga grupa wymaga odmiennych warunków mieszkaniowych. Jeśli wybór padnie na gatunek wodno-lądowy, musimy mu stworzyć odpowiednie akwa-terrarium, z odpowiednią ilością wody. Nawet w przypadku małego żółwia akwa – terrarium wybieramy odpowiednio duże, a przy żółwiu dorosłym musimy wiedzieć, że będzie on potrzebował nawet 200-300 litrów wody która potrzebuje odpowiedniej filtracji. Żółw potrzebuje odpowiedniego oświetlenia, w tym oświetlenia UV-B, właściwej diety, którą ustalamy w zależności od gatunku, który wybierzemy. Niektóre żółwie wodno-lądowe są drapieżnikami, u innych w skład diety wchodzą także rośliny, możemy też spotkać gatunki typowo roślinożerne.

żółw

Kolejną grupą są żółwie lądowe. Najpopularniejsze żółwie stepowe to zwierzęta, których pod żadnym pozorem nie możemy trzymać na podłodze. Musimy dla nich przygotować odpowiedniej wielkości terrarium, im większe tym leprze warunki życiowe przygotujemy dla naszego pupila. Przygotowane tam powinny być różne strefy ciepła, by żółw mógł wygrzać się pod żarówką termiczną, ale też znaleźć chłodniejsze miejsca. Należy dobrać odpowiednie podłoże, idealnie sprawdzi się wymieszany piasek z ziemią i gliną.

Musimy wiedzieć, że wiele żółwi jest nosicielami salmonelli, oraz innych bakterii, które mogą być niebezpieczne, szczególnie dla dzieci. Jeśli nauczymy dzieci zasad higieny, zminimalizujemy ryzyko zachorowania na choroby przenoszone przez zwierzęta. Pamiętajmy aby po kontakcie ze zwierzakiem dokładnie myć ręce.
Choć żółwia nie zabierzemy na spacer i nie przytulimy, może on stać się wyjątkowym przyjacielem rodziny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here