Krowa ma naprawdę skomplikowany system trawienny. Oprócz tego od dawna jest przystosowana do diety składającej się z trawy i innych roślin. Trawa zawiera substancje, które są ciężkostrawne i właśnie po to, żeby przetrawić tę trawę, krowa ma cztery żołądki.

Krowa ma tak zwany żołądek przeżuwaczy, który składa się z czterech komór: żwacz, czepiec, księgi i trawieniec. Żwacz, czepiec i księgi tworzą przedżołądek, a trawieniec jest żołądkiem właściwym.
W żwaczu i czepcu znajduje się wiele drobnoustrojów, które rozkładają paszę i wytwarzają związki chemiczne, które krowa może wykorzystać.

Czepiec jest w pewnym sensie częścią żwacza. Jego zadaniem jest powstrzymywanie obcych obiektów, takich jak kamienie, piasek, gwoździ, sznurki i tak dalej. Więc co się dzieje z tymi rzeczami?
Po prostu tam pozostają. Jeśli otworzysz czepiec starej krowy, znajdziesz tam te obiekty. W dzisiejszych czasach często umieszcza się w czepcu magnes, aby metale były przytwierdzone do niego i żeby w żaden sposób nie uszkadzały czepca. Magnes zostaje tam umieszczony przez weterynarza. Krowa jest przeżuwaczem. Jeśli czepiec nie jest zadowolony z trawienia, karma wraca do żwacza, a następnie jest ponownie przeżuwana, krowa dodaje do niej śliny i ponownie przełyka.

Krowa jest, jak wiadomo, producentem gazów cieplarnianych, ponieważ wydala z siebie dużo gazów. Emisje z krowy zależą od tego, co je.
Metan jest, jak wiadomo, jednym z największych gazów cieplarnianych w rolnictwie. Krowa wytwarza metan w wyniku swojej zdolności do przekształcania trawy w białko i tłuszcz. Metan powstaje u krowy jako naturalna konsekwencja rozkładu paszy. W zależności od tego, co krowa spożywa, powstają różne lotne kwasy tłuszczowe. Relacja między nimi jest czynnikiem decydującym o wielkości produkcji metanu.

Skrobia powoduje niższą produkcję metanu. Kiedy krowa spożywa paszę bogatą w błonnik jako surowiec paszowy, powstaje dużo kwasu octowego, co prowadzi do większej produkcji metanu. Jednakże, gdy krowa spożywa więcej produktów bogatych w skrobię, takich jak karma energetyczna, formy kwasu propionowego tworzą mniej metanu.

Krowa pije średnio od 60 do 100 litrów dziennie, a niektóre jeszcze więcej

ile mleka daje krowa

Dostęp do wystarczającej ilości wody jest ważny zarówno dla dobrego samopoczucia zwierząt, jak i dla wytwarzania wystarczającej ilości mleka. W przypadku każdego wyprodukowanego litra mleka oczekuje się, że krowa musi wypić 3 litry wody. Dlatego ważne jest posiadanie wystarczającej liczby miejsc do picia, dobrych procedur czyszczenia pojemników do wody.

Powinno się często czyścić te pojemniki, najlepiej codziennie, szorując szczotką i wymieniając wodę na świeżą. Zapobiega to wzrostowi glonów. Krowy wolą pić z wolnej powierzchni wody, ale różnorodne poidełka mogą być miłym dodatkiem. Krowa może wypić nawet do 20 litrów na minutę, więc ważne jest, aby pojemniki miały wystarczająco dużo miejsca. Ważne jest, aby podzielić pojemniki do picia w różnych miejscach stodoły, zarówno w celu uniknięcia zatoru, jak i umożliwienia dostępu do wody wszystkim krowom. Zdarza się, że krowy zastraszają się nawzajem i odmawiają innym krowom dostępu do wody pitnej.

Krowy mogą wyglądać na trochę niezdarne i głupie, ale są zwierzętami, o których absolutnie trzeba się dowiedzieć trochę więcej! Poniżej znajdziesz o nich kilka faktów, o których być może nie miałeś nawet pojęcia, a mogą cię nieźle zaskoczyć.

Krowa bardzo mało śpi, czasami mniej 20 minut dziennie. Jedzenie zajmuje im około 4-6 godzin, natomiast jeśli chodzi o przeżuwanie, trwa ono od 10 do 14 godzin.

Krowa nie ma zębów przednich w górnej szczęce. Właśnie dlatego żuje jedzenie bokiem.

Krowa najlepiej się czuje, gdy zmierza w kierunku północ-południe.
Naukowcy zastanawiają się, czy krowa ma jakiś wbudowany kompas, choć ta teoria jest bardzo kontrowersyjna.

krowy

Ile mleka daje krowa? W dzisiejszych czasach krowa daje dwa razy tyle mleka co 60 lat temu. Średnio produkuje 7 000 litrów mleka rocznie.

Krowy rozwijają przyjaźń, która może trwać bardzo długo. Krowa może poznać i zapamiętać od 50 do 70 różnych osób.

Jej oczy mają prostokątne źrenice. Rozwijają się, aby szukać zagrożeń na horyzoncie.

Krowa wytwarza 100 litrów śliny dziennie podczas przeżuwania jedzenia.

W Indiach i Pakistanie krowy można spotkać wszędzie. To, że chodzą po ulicy i skubią jedzenie ze straganów, jest dla mieszkańców standardem. Wyznawcy hinduizmu uznają krowy za święte i nie mogą spożywać ich mleka ani mięsa. Są nietykalne, ponieważ są dla nich ucieleśnieniem bogini Prythiwi, Matki Ziemi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here