Zjedzenie nieświeżego produktu bądź artykułu spożywczego, na który jesteśmy uczuleni, może się dla nas zakończyć dość tragicznie, zwłaszcza jeśli w ostatnim czasie nasz układ trawienny nie działa najlepiej i mamy z nim pewne problemy.
Nagle zaczynamy czuć się gorzej, musimy czym prędzej udać się do toalety i obawiamy się, że spędzimy w niej przynajmniej kilka następnych godzin, gdyż niestrawiony w pełni pokarm sam zaczyna się z nas boleśnie wydostawać. Biegunka może pojawić się na skutek różnorodnych przyczyn i każdy z nas miał z nią kiedyś problem. Zdecydowanie nie jest to przyjemna dolegliwość – wywołuje u nas silne bóle brzucha i uniemożliwia nam wyjście do pracy czy szkoły, zwłaszcza jeśli nawet środki farmakologiczne nie są w stanie jej zatrzymać.
Ile trwa biegunka?
Jak możemy szybko się jej pozbyć i przerwać swoje katusze? Czy musimy w tym celu zastosować preparaty apteczne, czy jednak domowe metody, takie jak gorzka czekolada, zadziałają na nią równie skutecznie? Warto znać odpowiedzi na tych kilka podstawowych pytań, bo nieraz mogą nas one uratować z poważnej opresji.
Kiedy dochodzi do pojawienia się biegunki?
Biegunka zaczyna nam dokuczać w momencie, gdy nasz organizm nie radzi sobie ze swobodnym, normalnym i standardowym trawieniem wprowadzanych do niego pokarmów. Jelita zostają mocno podrażnione i przez to maksymalizują swoją prędkość działania, a pokarm przesuwa się w nich niesamowicie szybko. Zazwyczaj nasz organizm czerpie wodę z przyjmowanych przez nas produktów spożywczych, ale jeśli są one transportowane w dół w zbyt intensywnym tempie, nie ma takiej możliwości.
Brak wody doprowadza natomiast do powstania biegunki, której charakterystycznym objawem są bardzo luźne, często niemalże wodniste stolce. Samo oddawanie ich potrafi sprawić nam ból, a do tego wszystkiego dochodzą bóle podbrzusza, z którymi nie radzą sobie nawet najsilniejsze środki. Ile trwa biegunka? Czasem kilka godzin, innym razem nawet parę dni. Jeżeli jednak utrzymuje się ona u nas dłużej niż dwadzieścia cztery godziny, koniecznie powinniśmy zgłosić się do lekarza – przynajmniej tego rodzinnego.
Przyczyny powstawania biegunek
Biegunek możemy oczywiście unikać, stosując się do różnych zaleceń samych lekarzy. Przede wszystkim dbajmy o swoją codzienną dietę. Unikajmy spożywania nadmiernej ilości przetworzonych i gotowych dań, w których ukrywa się cała masa sztucznych i chemicznych dodatków. Ograniczmy też słodycze i starajmy się unikać jedzenia produktów składających się w głównej mierze z samego cukru. Od niedawna zastępujemy je niskokalorycznymi przysmakami, zwłaszcza jeśli dbamy o swoją linię.
Sięgamy po „fit” słodycze, które zamiast cukru zawierają w sobie sztuczne substancje słodzące – zwykle są to dobrze nam znane słodziki. Na nie niestety też musimy uważać, bo mimo iż rzeczywiście nie mają one kalorii, mogą powodować spore problemy z układem trawiennym i doprowadzać właśnie do biegunek. Często wywołuje je także długo utrzymujący się stres, dlatego jeśli ostatnio nie brakuje go w naszym życiu, koniecznie pamiętajmy o odpoczynku i przesypiajmy przynajmniej siedem godzin dziennie. Jeśli natomiast mimo takiego postępowania dojdzie już u nas do pojawienia się biegunki, postarajmy się jej jak najszybciej pozbyć.
Jak pozbyć się biegunki?
Jeżeli nasza dolegliwość nie daje nam żadnych dodatkowych objawów i męczymy się jedynie z luźnymi i często oddawanymi stolcami, możemy spróbować leczyć się na własną rękę. Przede wszystkim pamiętajmy o piciu dostatecznej ilości wody. Wraz z biegunką pozbywamy się jej w zastraszającym tempie, dlatego musimy ją regularnie uzupełniać, korzystając nawet z napojów przeznaczonych dla sportowców – bogatych w liczne witaminy i substancje mineralne.
Postarajmy się też regularnie przyjmować naturalne probiotyki. Wprowadźmy do swojej diety artykuły nabiałowe – mleko, kefiry i jogurty, przed ich zakupem sprawdzając, czy zawierają one naturalnie występujące w nich bakterie. Możemy też zaopatrzyć się w specjalne substancje probiotyczne, które dostaniemy w każdej aptece. Przyjmujmy je nie tylko podczas trwania samej biegunki, ale także i na co dzień, aby wzmocnić swoją odporność i poprawić funkcjonowanie całego organizmu.
Ile trwa biegunka? Zazwyczaj już po jednym czy maksymalnie dwóch dniach nie ma po niej śladu. Jeśli jednak wciąż czujemy się źle i mimo stosowania się do wyżej wymienionych rad nasze stolce dalej nie wyglądają prawidłowo, koniecznie udajmy się na wizytę lekarską. Odkryjmy prawdziwą przyczynę swojej przypadłości.