Dzisiejszy świat biznesu dostrzega coraz większe możliwości w krajach Azji. Na to ukierunkowanie wpływ ma przede wszystkim popyt, który wiąże się z dużymi ilościami ludzi w takich krajach jak Chiny, Indie i Indonezja, których trzeba w pewien sposób zaspokoić. Coraz większe znacznie mają też malutkie wysepki takie jak Singapur, czy Tajwan, które w bardzo niedługim czasie stworzył sobie świetną pozycję wyjściową i są jednymi z bardziej znaczących gospodarek świata. Potrzeba umów handlowych z tymi krajami jest nieodzowna.
Zwłaszcza dla osób przesyłając z Europy, które muszą wiedzieć ile wynosi cło z Chin i nie są z tego tytułu zadowolone, ponieważ są to kwoty wysokie. Także między poszczególnymi krajami sytuacja nie jest zbyt wesoła – chociażby taki Tajwan ma na pieńku z Chinami, które go nie uznają.
Singapur ma swoją niezależność i odpowiednie umowy, które pozwalają na stopniowy import i eksport produktów, głównie z branży elektronicznej. Spoza branży elektronicznej istotnymi składnikami singapursko-chińskiej struktury importowej stały się także tablice rozdzielcze o wartości importowej 468 mln USD oraz statki i łodzie o wartości importowej 364 mln USD. W 2008 roku odnotowano zmianę w strukturze importu Singapuru z Chin.
Najistotniejszym jej składnikiem były mikroukłady scalone. Stanowiły one 2,64 mld USD przy 29,2 mld USD całej wartości importowej, co składało się na 9% całego singapursko-chińskiego importu. Zajmującą tym razem drugą pozycję nadajniki telewizyjne i radiowe miały 2,61 mld USD, a trzecie części i akcesoria komputerowe 2,55 mld USD. Te trzy produkty zdominowały strukturę importu singapursko-chińskiego na rok 2008. Mające czwarty, największy udział smary na bazie ropy naftowej stanowiły wydatki rzędu ponad dwukrotnie mniejszego niż każdy z powyżej podanych produktów – ich wartość importowa stanowiła 1,21 mld USD.
Kolejne pozycje zajmowały artykuły z branży elektronicznej, których wartość importowa wynosiła poniżej 1 mld USD – były to komputery osobiste i komputery przenośne – odpowiednio 931 mln USD i 922 mln USD. Następnym istotnym elementem struktury singapursko-chińskiego importu były statki i łodzie, których wartość importową oszacowano na 821 mln USD.
Znaczącą rolę w obrotach handlowych między Singapurem a Chinami w 2008 roku odegrały także części i akcesoria telekomunikacyjne o wartości importowej 767 mln USD, oraz diody i tranzystory o wartości importowej 675 mln USD. W 2010 roku odnotowano kolejną istotną zmianę w strukturze singapursko-chińskiego importu. Po raz pierwszy od 15 lat jej liderem nie był produkt z branży elektronicznej. Znów największe znaczenie miały smary na bazie ropy naftowej, których wartość importową wyceniono na 3,43 mld USD, co stanowiło 12% spośród 28,7 mld USD całego importu.
Mimo to udział sprzętu elektronicznego w obrotach handlowych między Singapurem, a Chinami nadal się zwiększał, a poza smarami na bazie ropy naftowej coraz trudniej znaleźć produkty z innej branży, które miałyby tak istotny wpływ do struktury singapursko-chińskiego importu.
Mikroukłady scalone zajmowały drugie miejsce z wartością importową 3,12 mld USD. Kolejne pozycje odnotowały wartość importową poniżej 2 mld USD – były to części i akcesoria komputerowe o wartości importowej 1,96 mld USD, nadajniki radiowe i telewizyjne o wartości importowej 1,73 mld USD, oraz komputery osobiste o wartości importowej 1,66 mld USD. Spośród produktów, sprowadzonych przez Singapur z Chin, na które kraj z Południowo-Wschodniej Azji nie przeznaczył 1 mld USD godnymi uwagi są komputery przenośne o wartości importowej 660 mln USD, oraz tablice rozdzielcze o wartości importowej 561 mln USD.
2013 rok był powrotem dominacji sprzętu elektronicznego w strukturze singapursko-chińskiego importu. Mikroukłady scalone stanowiły 6,26 mld USD, czyli 17% spośród 37,5 mld USD. Nadal duży wpływ na bilans obrotów handlowych między Singapurem a Chinami miały także nadajniki radiowe i telewizyjne o wartości importowej 2,93 mld USD, komputery osobiste o wartości importowej 2,22 mld USD, czy części i akcesoria komputerowe o wartości importowej 2,13 mld USD.
Wśród produktów spoza branży elektronicznej najistotniejszymi składnikami singapursko-chińskiego importu były tablice rozdzielcze, których wartość importową oszacowano na 866 mln USD, oraz pręty z żelaza o wartości importowej 776 mln USD.
Warto odnotować także spory wkład do struktury singapursko-chińskiego importu komputerów przenośnych, których wartość importowa oszacowana została na 800 mln USD, oraz różnorodnych części elektronicznych o wartości importowej 777 mln USD.