Czasami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie ze swoimi comiesięcznymi opłatami. Mimo iż przywykamy do tego, że co te cztery tygodnie musimy płacić za prąd, gaz i wodę, w momencie, w którym nasza sytuacja finansowa zaczyna się pogarszać, nawet te standardowe rachunki stają się dla nas gigantycznym problemem. A nie możemy tylko w celu ich pokrycia pozbywać się swojego całego majątku, gdyż w taki sposób utracilibyśmy pieniądze potrzebne nam na prowadzenie życia.

Nie mielibyśmy za co kupować produktów spożywczych, chemii czy innych artykułów, z jakich korzystamy na co dzień, dlatego jakość naszego życia błyskawicznie by się pogorszyła i odczuwalibyśmy to na każdym kroku. Nie radząc sobie z tymi comiesięcznymi wydatkami, zawsze możemy jednak postarać się o uzyskanie dodatku mieszkaniowego. Ile wynosi dodatek mieszkaniowy? Komu on przysługuje i gdzie powinniśmy po niego wystąpić?

Czym jest dodatek mieszkaniowy?

Jeśli chcemy postarać się o uzyskanie dodatku mieszkaniowego, powinniśmy zgłosić się do ośrodku pomocy społecznej. Zapytajmy w nim o dopłatę do naszych comiesięcznych rachunków. Pamiętajmy przy tym, że nawet jeśli uda nam się uzyskać taki dodatek, nigdy nie pokryje on w stu procentach wszystkich naszych wydatków związanych z utrzymaniem mieszkania czy domu. Za część z nich będziemy więc musieli zapłacić z własnej kieszeni, ale nawet niewielka pomoc finansowa na pewno nam się przyda i z pewnością zostanie przez nas odczuta w pozytywny sposób.

Prawo do uzyskania dodatku mieszkaniowego uzyskują osoby, które spełniają konkretne warunki, zapisane oczywiście w wybranych ustawach. Musimy sprawdzić, jakie obowiązują w naszym ośrodku pomocy społecznej i zobaczyć, czy sami jesteśmy w stanie je spełnić. Mogą one dotyczyć między innymi wysokości naszej pensji, wielkości lokum, w którym aktualnie mieszkamy, oraz oczywiście naszych konkretnych opłat. Warto jeszcze wspomnieć, że dodatek mieszkaniowy przysługuje wyłącznie osobom posiadającym prawo do danego lokalu. Jeżeli nie jesteśmy jego właścicielami czy najemcami, nie możemy starać się o żadne dofinansowanie.

w mieszkaniu

Najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, kto ma prawo ubiegać się o dodatek mieszkaniowy, jest bez wątpienia wysokość comiesięcznej pensji. Od naszych dochodów zależeć będzie więc to, czy uzyskamy potrzebne nam dofinansowanie. Jeżeli natomiast w danym lokalu czy domu mieszkamy z innymi osobami (np. ze swoją rodziną), musimy uwzględnić w tym przypadku dochody uzyskiwane przez wszystkich lokatorów i wyznaczyć z nich jedną średnią. Zróbmy to w najbliższym czasie i sprawdźmy następnie, jak wyliczona średnia ma się do aktualnej najniższej emerytury.

Jeżeli nie będzie jej przekraczać o sto dwadzieścia pięć procent, najprawdopodobniej zostanie nam przyznana szansa do ubiegania się o dodatek mieszkaniowy. Oczywiście inaczej wygląda to w przypadku osób mieszkających samotnie – bez rodziny czy innych lokatorów. W takiej sytuacji nasz comiesięczny dochód może być odrobinę wyższy, choć dalej nie powinien przekraczać ustalonej w przepisach stawki. Na ten moment wynosi ona 1750 zł.

Ile wynosi dodatek mieszkaniowy?

Zapewne najbardziej interesuje nas jednak to, ile możemy otrzymać pieniędzy w ramach uzyskania dodatku mieszkaniowego. Czy te sumy zdołają pokryć przynajmniej większą część naszych comiesięcznych rachunków? To oczywiście zależy. Każda osoba może bowiem uzyskać zupełnie inną pomoc finansową, w zależności od jej sytuacji, rodzaju lokum czy wysokości samych opłat. Zamiast jednak zastanawiać się nad tym, czy dodatek mieszkaniowy będzie dla nas wystarczający, postarajmy się go po prostu uzyskać i sami się o tym później przekonajmy.

dodatek mieszkaniowy

Swój wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego musimy złożyć w odpowiednim urzędzie. Będzie to albo ośrodek naszej gminy, albo ośrodek pomocy społecznej. Udajmy się najlepiej sami do jednej z takich placówek i zapytajmy dokładnie, co musimy zrobić, aby zacząć starać się o dofinansowanie do opłat. Najprawdopodobniej będziemy musieli po prostu wypełnić kilka formularzy i załączyć do nich parę dodatkowych dokumentów – m.in. deklarację o wysokości naszych dochodów. Zróbmy to najlepiej jak najszybciej, bo na odpowiedź urzędu gminy czy ośrodka pomocy społecznej będziemy musieli niestety trochę poczekać.

Warto zawsze postarać się o tego rodzaju dofinansowanie, aby odrobinę sobie ulżyć i móc za mniejsze pieniądze utrzymywać siebie, swoją rodzinę i całe swoje mieszkanie. Dodatki mieszkaniowe wbrew pozorom przyznawane są dość często. Być może nam samym też one przysługują.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here