Kończąc szkołę średnią zastanawiasz się jak ukierunkować swój profil zawodowy, w którą stronę iść? Nie jesteś usatysfakcjonowany z obecnych zarobków w branży, w której pracujesz od lat? Warto zmienić kierunek swojej kariery zawodowej na taką, która będzie wiązała się z aspektami technicznymi. W dzisiejszych czasach wszystko, co tylko nasz otacza ma powiązanie z techniką i inżynierią.
Dlatego jest niezliczona ilość miejsc pracy w sektorze produkcji maszyn, prototypowania oraz projektowania maszyn, mebli, konstrukcji budowlanych i wielu wielu innych tworów! Otóż każdy chciałby pracować jako osoba, która może coś kreować, ponieważ taka praca daje wiele satysfakcji i jest bardzo rozwojowa. Mamy tu na myśli pracę projektanta, konstruktora, który na podstawie wytycznych kreuje projekt, z którego powstają już urzeczywistnione maszyny, konstrukcje itd. No, dobrze projektant jest w dużej mierze odpowiedzialny za powstanie jakiejś maszyny, lecz bez wykwalifikowanej kadry pracowniczej (czyt. produkcja) żadna z wymienionych projektowanych rzeczy by nie powstała.
Zaprojektowane części, które składają się na podzespoły i w końcowym wydaniu na całokształt maszyny zazwyczaj są przesyłane do osób zajmujących się tworzeniem programów, które sterują obrabiarką CNC. Gotowy program na daną część przesyłany jest na dysk maszyny CNC i na jego podstawie wykonywane są części. No dobrze wszystko wydaje się być kolorowe, jednakże maszyna sterowana numerycznie wymaga zatrudnienia wykwalifikowanej osoby jaką jest operator CNC. Koszt zatrudnienia wykwalifikowanego operatora może być zróżnicowany i zależny od wielu czynników.
Zastanówmy się wobec tego co wpływa na to ile zarabia operator CNC
Zarobki operatora CNC są uzależnione przede wszystkim od jego obycia z daną maszyną. Na świecie jest mnóstwo obrabiarek CNC. Przykładowo obrabiarką sterowaną numeryczną może być frezarka, tokarka, elektrodrążarka, laser i wiele innych maszyn. Ponad to maszyny sterowanie numerycznie możemy podzielić ze względu na to jak wiele osi jest sterowanych numerycznie. Najpopularniejszymi obrabiarkami są maszyny 3 osiowe.
Wracając do tematu przewodniego na zarobki operatora głównie wpływa jego doświadczenie. Dobry operator swobodnie potrafi pracować wszystkimi rodzajami narzędzi takimi jak frezy, fazowniki, głowice do planowania i wiele innych. Dodatkowym atutem będzie doświadczenie związane z pracą z centrami obróbczymi, które posiadają magazynki narzędzi. W takich przypadkach program sterujące zawiera specjalne komendy, które wywołują dane narzędzie, na które w danym momencie jest zapotrzebowanie. Zadaniem operatora jest dbanie o to czy zawsze znajduje się poprawne narzędzie w uchwycie narzędziowym.
W przypadku pomyłek skutki mogą wiele kosztować, ponieważ użycie złego narzędzia spowoduje w najlepszym wypadku uszkodzenie narzędzia lub materiału obrabianego. Uszkodzeniu może również ulec wrzeciono czyli silnik, który odpowiada za wprawienie narzędzia w ruch obrotowy dzięki czemu jest możliwość obróbki. W przypadku np. tokarek CNC to materiał jest wprowadzany w ruch obrotowy a narzędzie jest stale zamontowane w supporcie narzędziowym. Na zarobki operatora z pewnością wpłynie również znajomość G-kodów czyli komend, które sterują obrabiarką CNC.
Nie jednokrotnie trzeba zmienić coś w programie a np. na 2 lub 3 zmianie nie zastaniemy w biurze programisty CNC. Takie umiejętności na pewno wpłyną znacząco na zarobki operatora CNC. Kolejnym ważnym elementem pracy na stanowisku operatora obrabiarki jest umiejętność prawidłowego montażu narzędzi i zamocowanie materiału zgodnie z współrzędnymi, które określił programista w programie sterującym. Należy zwrócić uwagę aby materiał został zamocowany solidnie. Wyróżnia się wiele sposobów montażu materiału na stole roboczym maszyny. Możemy do tego użyć metalowych łap lub imadła maszynowego.
Wszystko jest uzależnione od tego jakie detale mamy wykonać. W przypadku obróbki w imadle maszynowym najpierw operator powinien przykręcić imadło maszynowe do stołu roboczego obrabiarki i zwrócić szczególną uwagę na ułożenie imadła w stosunku do osi X , Y, Z obrabiarki. Niepoprawne zamocowanie imadła, które będzie trzymało materiał może wpłynąć na jakość obróbki i błędy wymiarowe. Nierzadko trzeba obrabiać bardzo wartościowe materiały i każdy błąd jest nie wybaczalny. Dlatego tak ważne jest aby operator CNC był bardzo doświadczony i miał wszechstronną wiedzę na temat obróbki metali żelaznych, tworzyw sztucznych, metali kolorowych itd. Na rynku polskich zarobki operatorów CNC są bardzo zróżnicowane.