Kot zwierzę, które może zostać całkowicie udomowione. Oznacza to, że nie musi nawet wychodzić na zewnątrz „za potrzebą”. Dobra kuweta i odpowiednie nawyki kota sprawią, że miejsce jego przebywania będzie zawsze czyste i schludne. Czy „mruczek” od razu umie załatwiać się w kuwecie? Czy to zwierzę trzeba uczyć korzystania z jego toalety?
Kuweta jako czysta toaleta
Kot jest z natury czyściochem, ale nie oznacza to, że instynktownie będzie korzystał z kuwety. Oczywiście, małe kotki robią to, ponieważ naśladują swoją mamę, natomiast mały kociak zabrany do nowego domu może mieć z tym problem. Na szczęście kilka lekcji najczęściej wystarcza, by zwierzę regularnie korzystało z własnej toalety.
Metoda małych kroków
Najważniejsze są regularne nawyki i konsekwencja. Właściciel kota powinien wkładać go do kuwety od razu po przebudzeniu albo kiedy widzi, że zwierzę szuka miejsca do załatwienia się. Na początku zawsze warto nagradzać kotka za dobre sprawowanie. Nigdy nie należy jednak podawać mu smakołyków już w kuwecie – kot może mylnie odczytać sygnał i udawać się do niej nie za potrzebą, ale kiedy jest na przykład głodny.
Jak jeszcze możemy pomóc kotu nauczyć się korzystania z kuwety? Warto obudzić jego naturalne odruchy, na przykład te dotyczące zakopywania odchodów. Po włożeniu kotka do kuwety dobrze jest pogrzebać dłonią w żwirku. Z całą pewnością już niebawem kociak będzie naśladował to zachowanie.
Złą metodą jest natomiast karanie kotka za załatwienie swojej potrzeby poza kuwetą. Znacznie lepiej jest zbierać odchody i włożyć je do kuwety. Zwierzę zrozumie, że ta właśnie do tego służy.
Dobra kuweta dla kota
Nauka toalety będzie sprawniejsza, jeśli kuweta dla kota będzie odpowiednia. Przede wszystkim musi być czysta, bo z tej już mocno zanieczyszczonej kot wcale nie będzie chciał skorzystać. Kuweta musi być też odpowiednich rozmiarów, lepiej, aby była większa, aniżeli za mała. Warto wybierać tę głębszą i z dodatkowymi drzwiczkami, co dodatkowo zapobiegnie rozsypywanie się żwirku.
Gdzie postawić kuwetę? Miejsce toalety kota ma kolosalne znaczenie, patrząc na komfort korzystania z niej. Kuweta dla kota powinna stać w ustronnym miejscu, zawsze dostępnym dla zwierzaka.
Żwirek dla kota a komfort domowników
Producenci oferują rozmaite rodzaje żwirku dla kotów, a ich gatunki mają znaczenie dla komfortu codziennego funkcjonowania z mieszkania wspólnie z „mruczkiem”. Przede wszystkim, kot musi zaakceptować żwirek, inaczej nie będzie chciał korzystać z nawet najlepszej kuwety. Nierzadko dopasowuje się żwirek po prostu metodą prób i błędów.
Ważne jest jednak także to, by żwirek spełniał swoje pierwotne funkcje. Dla domowników istotne jest przede wszystkim to, aby pochłaniał przykry zapach kocich odchodów. Świetną propozycją jest dzisiaj żwirek w pełni ekologiczny, biodegradowalny.
Jak widać, posiadanie kota wiąże się nie tylko z przyjemnością, ale i obowiązkiem. Dobre nawyki jego zachowania powinno się kształtować od razu. Mały kociak szybko zrozumie, do czego służy kuweta i będzie z niej regularnie korzystał.