Każda osoba, która decyduje się na wynajem profesjonalnego sprzętu, wie jak duża to odpowiedzialność. Wynajmu dźwigów dokonuje się na podstawie umowy. Musi ona zawierać wszystkie szczegóły warunków, na jakich dochodzi do wynajęcia. Ważne jest by zawrzeć ją, na jak najkorzystniejszych zasadach.
Długość trwania umowy
Długość trwania wynajmu jest kluczowa w przypadku podpisywania jakichkolwiek umów. Od jej trwania zależy jak długo dyspozycyjna będzie maszyna. Często, poszczególne maszyny są tak bardzo oblegane, że ustawia się cała kolejka oczekujących na możliwość korzystania z nich. Podpisanie umów, które zawierają sztywne terminy, pozwala na wydajne zaplanowanie czasu eksploatacji maszyny.Można skorzystać z długoterminowego wynajmu dźwigów. W takim wypadku warto, zapytać o możliwość uzyskania rabatu. Taka sytuacja jest bardzo korzystna dla obu stron umowy. Najemca zyskuje dobrą cenę wynajmu, a wynajmujący – pewność, że maszyna przez cały czas będzie na siebie zarabiać.
Co w razie awarii?
Wynajem dźwigów opiera się najczęściej na zasadzie, że to właściciel maszyny (wynajmujący) ponosi koszty napraw ewentualnych awarii. Nie jest to jednak regułą. Czasami odpowiedzialność za naprawy jest przenoszona na wynajmującego dźwig. Aspekt ten, koniecznie powinien być uwzględniony w umowie wynajmu. Pozwoli to na uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek. Warto też upewnić się, co do kosztów serwisowania maszyny oraz do tego, kto za nie zapłaci.
Opłaty dodatkowe
Do całkowitego kosztu wynajmu, należy doliczyć opłaty dodatkowe. Nie zawsze są one naliczane, ale trzeba się liczyć z tym, że będą one wynosić więcej niż sam wynajem dźwigów. Najczęściej doliczana jest opłata początkowa, rzadziej – pobierana jest kaucja.Niektórzy wynajmujący, wymagają wykupienia dodatkowego ubezpieczenia na czas wynajmu sprzętu. Warto się na nie zdecydować, aby nie ponosić kosztów, w razie ewentualnego wypadku. Przed wynajmem dźwigów, warto upewnić się również, do czyich obowiązków należy podstawienie maszyny na miejsce jej pracy. Bardzo często zajmuje się tym właściciel sprzętu. Koniecznie jednak, trzeba ustalić, czy usługa ta jest wliczona w wynajem, czy też trzeba za nią osobno zapłacić. Dobrze jest podsumować wszystkie koszty i sprawdzić czy cena wynajmu, faktycznie jest opłacalna.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Szczurowski