Neurolog to lekarz, który ukończył specjalizację z neurologii, czyli dziedziny medycyny zajmującej się leczeniem chorób ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Nauka ta jest ściśle powiązana z psychiatrią, która z kolei zajmuje się diagnozowaniem i terapią chorób, których podłożem są biochemiczne zaburzenia funkcjonowania mózgu jako całości.
Czym dokładnie zajmuje się neurolog?
Praca neurologa koncentruje się w dużej mierze na działaniu ośrodkowego układu nerwowego, na który składają się mózg oraz rdzeń kręgowy. Lekarz tej specjalizacji zajmuje się również funkcjonowaniem obwodowego układu nerwowego, czyli połączeniami występującymi pomiędzy obwodowym układem nerwowym, a mięśniami i poszczególnymi narządami naszego organizmu. Do zadań neurologa należy więc diagnozowanie i leczenie problemów związanych z bólami głowy, zaburzeniami mowy, widzenia, a także problemami z równowagą oraz koordynacją. Specjalista z dziedziny neurologii często zajmuje się również dolegliwościami, takimi jak bóle kręgosłupa, które mogę być wynikiem ucisku na nerwy. Bardzo często neurolog współpracuje z psychiatrą, gdyż niektóre spośród diagnozowanych przez niego schorzeń wpisują się w obie dziedziny medycyny.
Z jakimi objawami należy udać się do neurologa?
Ponieważ neurologia jest dość szeroką dziedziną medycyny lista objawów, które mogą świadczyć o tym, że powinniśmy zgłosić się do lekarza tej specjalizacji jest dość szeroka. Należą do nich między innymi różnego rodzaju bóle, zarówno kręgosłupa, jak i głowy, nie wykluczając bóli mięśniowych. Ponadto, do symptomów świadczących o możliwych problemie neurologicznym należą między innymi: kurcze i drżenie mięśni, zaburzenia czucia, problemy z koordynacją ruchową, omdlenia i zaburzenia przytomności, utraty pamięci, zawroty głowy, czy też szumy uszne.
Jak wygląda pierwsza wizyta u neurologa?
Poza standardowym wywiadem z pacjentem, podczas pierwszej wizyty lekarz neurolog z pewnością przeprowadzi badanie odruchów fizjologicznych. Polega ono na stukaniu młoteczkiem w kolano, dzięki czemu specjalista może sprawdzić prawidłowy przepływ impulsu nerwowego od receptora, przez rdzeń kręgowy, aż po mięsień. Lekarz sprawdza również prawidłowość mowy, chodzenia oraz czucie powierzchowne, co może być podstawą do wysnucia podejrzeń na temat występowania potencjalnego problemu neurologicznego. Jeśli w trakcie badania wykryte zostaną jakieś nieprawidłowości neurolog skieruje chorego pacjenta na dalszą diagnostykę, która może obejmować tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, tomografię emisyjną lub elektroencefalografię (EEG).
Dowiedz się więcej o neurologii na https://www.emc-sa.pl/uslugi/neurologia