W jaki sposób sadzić i przycinać drzewka oraz krzewy owocowe, by były zdrowe cały rok i dały obfite plony w sezonie? Przeczytaj poradnik!

Sadzenie drzewek i krzewów owocowych

Pierwszym etapem sadzenia drzewek owocowych jest przygotowanie podłoża. Odchwaszczona i nawieziona gleba powinna mieć odczyn oraz strukturę właściwą dla danego gatunku. Przygotowanie gleby najlepiej zacząć jeszcze kilka miesięcy przed sadzeniem. Do sadzenia drzew owocowych nie nadają się gleby ciężkie i zbite, dlatego najlepiej wybierać gleby przepuszczalne, dostatecznie wilgotne, z dużą zawartością próchnicy. 

Drzewka i krzewy owocowe należy sadzić w rzędach, zachowując przy tym odpowiednią odległość względem gatunków, odmian i wrażliwości danej rośliny na działanie chorób oraz szkodników:

  • drzewa wysokopienne sadzi się co 6-8 metrów;
  • drzewka średnie co 3-4 m;
  • drzewka karłowe co 2-3 m;
  • krzewy co 1-2 m;
  • truskawkę i żurawinę co 30 cm;
  • poziomki 20 m.

Najczęściej do sadzenia krzewów owocowych wybiera się miejsca nasłonecznione, ponieważ owoce uprawiane na słońcu zyskują lepszą barwę i smak.

Kiedy sadzić drzewka i krzewy owocowe?

Optymalnym czasem na sadzenie drzewek owocowych jest jesień (w okresie od października do wystąpienia pierwszych przymrozków). Rośliny, które sadzi się w tym terminie, mają szansę na regenerację systemu korzeniowego jeszcze przed przyjściem zimy. Do wiosny z kolei są dobrze przygotowane do procesu wzrostu.  

Sadzonki trzymane w chłodniach można sadzić wiosną. Tą porą roku sadzi się również gatunki bardziej wrażliwe na działanie niższej temperatury. Do takich drzew i krzewów zalicza się brzoskwinia, czereśnia i wiśnia. Wyjątkiem jest truskawka, którą sadzi się w sierpniu. 

Przycinanie drzew owocowych 

Odpowiednie przycinanie drzew owocowych może mieć wpływ na ich właściwy wzrost oraz obfite plony. Kalendarium przycinania drzew owocowych:

  • Luty/marzec: agrest, jabłoń, grusza, śliwa, winorośl;
  • Kwiecień: wiśnia, czereśnia, brzoskwinia, morela, nektaryna;
  • Sierpień (cięcie po zbiorach): czereśnia, malina, śliwa, winorośl, wiśnia.

Wybór konkretnego terminu jest jednak zależny od warunków atmosferycznych i wybranego gatunku drzewa. Należy ciąć w bezchmurny i bezdeszczowy dzień. Dodatkową sytuacją, w której przycinanie drzew owocowych jest konieczne, jest wystąpienie różnego rodzaju szkodników lub chorób. Wówczas przycinanie interwencyjne należy przeprowadzić na wszystkich gałęziach, które zostały zainfekowane. 

Jak przycinać drzewka owocowe?

Wyróżnia się 2 rodzaje cięć drzewek owocowych:

  • formujące – stosowane w trzech pierwszych latach uprawy, mające na celu nadanie drzewom odpowiedniego kształtu, zagęszczenia korony i obfitego kwitnienia, 
  • prześwietlające – przerzedzenie korony drzewa i ułatwienie przenikania promieni słonecznych do wnętrza rośliny.

Istotne jest zastosowanie właściwych narzędzi ogrodniczych, które zagwarantują równe cięcia i zminimalizują ryzyko sączenia się z drzewek żywicy. Większą ranę należy zabezpieczyć maścią ogrodniczą, która zabezpieczy wnętrze przed dostaniem się grzybów i szkodników. Sadzenie i prawidłowe przycinanie drzew oraz krzewów owocowych pomoże w uprawie zdrowych i obfitych roślin, które wydadzą smaczne plony. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here