Otrzymanie spadku może zapewnia przypływ gotówki, ale i przypływ długu. Co do zasady spadkobierca nie powinien otrzymać większej ilości długi niż wart jest spadek, ale to tylko teoria, bo życie pokazuje różne sytuacje i nie zawsze są one pozytywne dla osób, które mają status spadkobiercy. Niestety problemy ze spadkiem występują nader często, ale czy można ich uniknąć? Oto fakty i rozważania na ten temat.
Przyjmować czy nie przyjmować? Decyzja wcale nie łatwa
Przyjmując spadek może się okazać, że spadkobierca miał spore długi i przez to przyjęcie będziecie zobowiązani do ich uregulowania. W niektórych przypadkach długi były nawet kilkanaście razy wyższe niż dziedziczone ruchomości czy nieruchomości. Oczywiście nikt nie może Was zmusić do przyjęcia spadku, ale z drugiej strony może się okazać, że odziedziczylibyście dosyć sporo. Aż chce się powiedzieć, że szanse są pół na pół, ale przecież nie można podjąć decyzji kierując się tylko zgadywaniem. W większości przypadków możecie sporo się dowiedzieć o ewentualnych długach. Warto choćby sprawdzić księgi wieczyste, a także czy wobec osoby zmarłej wcześniej nie miała toczyć się egzekucja komornicza. Decyzja o przyjęciu spadku powinna być podyktowana faktami, a nie tylko zgadywaniem, może się bowiem okazać, że np. babcia, którą wydawało się, że dobrze znaliście, miała problemy finansowe przez to, że wzięła pożyczkę z parabanku, a przez to, że pożyczka była nieuczciwa nie mogła jej spłacić, a zaległości rosły. Zatem sama decyzja już jest trudna, a błąd może być kosztowny. Możecie ewentualnie zdecydować się na przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza i wtedy w razie długów spłacacie tylko tyle, ile wart jest majątek.
Gdy nie ma problemów ze spadkiem i innymi spadkobiercami
W niektórych sytuacjach wcale nie muszą być przeprowadzane sprawy spadkowe, a wszystkie formalności można załatwić u notariusza. U notariusza wystarczy tylko sporządzić właściwy akt. Można go także zrobić jeżeli są inni spadkobiercy, ale wszyscy doszli do porozumienia. W przypadku istnienia testamentu należy wpis także dostarczyć do notariusza. Ale trzeba również spełnić wymaganą procedurę. Obejmuje ona dołączenie skróconego odpisu aktu zgonu spadkodawcy, w przypadku gdy dziedzicem jest małżonek należy dołączyć odpis aktu małżeństwa. Do tego niezbędne jest też dołączenie odpisów aktów urodzenie dzieci, ale tylko wtedy, gdy dziedziczą dzieci.
Problemy ze spadkiem, czyli brak porozumienia
Oczywiście wiele spraw spadkowych musi być przeprowadzonych w sądzie, gdyż spadkobiercy w żadnym przypadku nie potrafią dojść do porozumienia. Ale sprawy w sądzie ciągną się przez długi czas, bo sąd musi wysłuchać każdą ze stron. Dodatkowo majątek musi być wyceniony przez rzeczoznawcę. Każdy potencjalny spadkobierca może rościć sobie prawa do ewentualnej zmiany, a nawet podważania testamentu. Oznacza to, że nie tylko sprawy mogą ciągnąć się latami, ale owa sytuacja wiąże się ze stresem. Przydatna na pewno będzie pomoc adwokata w sprawie spadkowej, tym bardziej że może on Was reprezentować, ale i zgłaszać formalne wnioski w Waszym imieniu.
Czy spadek się przedawnia?
Oczywiście, że nie. Jeżeli dowiecie się o tym, że należy się Wam spadek np. po 10 latach nie oznacza to, że stracicie do niego prawo. Jednak w tym przypadku mogą występować inne problemu, bowiem po tak długim czasie nie tylko wartość spadku może zmaleć, ale także mogą być problemy z otrzymaniem całej masy spadkowej. Dodatkowo musicie wiedzieć, że konieczne jest zapłacenie podatku od spadku. Wynosi od 3 do 12 procent, biorąc pod uwagę jego całą wartość. Jednak członkowie najbliższej rodziny są zwolnieni z tego obowiązku. Natomiast pozostali są zobowiązani do złożenia dokumentu, a dokładnie: „Zgłoszenia nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych”. Dokument musi być złożony do 6 miesięcy od dnia nabycia spadku u właściwego naczelnika urzędu skarbowego.
Przed podjęciem decyzji o przyjęciu spadku warto się dokładnie zastanowić. Ponadto pamiętajcie, że procedurę ustanowienia spadku możecie załatwić u notariusza, ale tylko wtedy, gdy wszystkie strony są zgodne. W innym przypadku musicie liczyć się z procesem, który zapewne będzie długi.