Co to jest zawał serca:
Zawał serca jest zazwyczaj następstwem choroby niedokrwiennej serca (najczęściej nieleczonej wcale, lub leczonej w niewłaściwy sposób). To niezwykle popularne schorzenie. Doświadcza go około stu tysięcy osób rocznie. Zawał mięśnia sercowego spowodowany jest właśnie niedokrwieniem mięśnia sercowego.
Przyczyny zawału serca:
Przyczyny zawału mogą być różne. Między innymi są to miażdżyca oraz podwyższony cholesterol.
Ogromny wpływ na postępowanie choroby niedokrwiennej również mają:
– wysoki poziom stresu,
– palenie papierosów,
– występowanie cukrzycy,
– występowanie chorób związanych z ciśnieniem krwi,
– nadwaga, otyłość,
– zbyt mała lub brak aktywności fizycznej,
– niewłaściwa dieta, podnosząca poziom cholesterolu,
– wiek (osoby starsze są bardziej podatne, szczególnie płci męskiej).
Zawału czasem możemy nie poczuć wcale (w zależności od tego, która z tętnic zostanie zablokowana), najczęstszym jednak objawem jest silny ból w klatce piersiowej promieniujący do szyi bądź prawego ramienia. Możemy odczuwać przy tym duszność, poty, kołatanie serca, ból brzucha, nudności. Może również dochodzić do omdleń, bladości czy wymiotów. Przy takich objawach należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, bowiem zawał mięśnia sercowego może być śmiertelny. Zawał zdiagnozujemy w badaniu EKG bądź badań obrazowych serca, badania krwi (markerów zawałowych).
Zawał serca – leczenie :
Przy stwierdzeniu zawału podaje się pacjentowi między innymi kwas acetylosalicylowy oraz tlen. Jest to jeden z pierwszych kroków leczenia zawału. Leczenie polega przeważnie na rozpuszczeniu lekami zakrzepów. Następnie podaje się leczenie farmakologiczne. W leczeniu zawału bardzo istotna jest również dieta. Powinna być ona lekkostrawna.
Co zrobić po zawale:
Po zawale pacjenci przeważnie już do końca życia muszą przyjmować lekarstwa. Muszą również pamiętać o prowadzeniu zdrowego trybu życia. Ćwiczyć ( ćwiczenia muszą być dostosowane do możliwości pacjentów) oraz zdrowo się odżywiać. Regularnie odwiedzać lekarza w celu kontroli. Najlepiej jest robić to około co trzy miesiące.
Co jeść po zawale serca:
Pacjenci po zawale serca powinni przede wszystkim jeść lekkostrawnie. Nie powinien się przejadać. Powinno się zjadać pięć niedużych posiłków dziennie. Dieta musi być tak dopasowana, żeby obniżała poziom cholesterolu oraz usunęła zmiany miażdżycowe.
– można jeść produkty gotowane, gotowane na parze lub grillowane,
* nie należy natomiast jeść produktów smażonych oraz pieczonych,
– można używać aromatycznych przypraw, poprawiających smak,
* nie można przesadzać ze stosowaniem w kuchni soli,
– można pić mleko i kefiry z małą zawartością tłuszczu,
* nie można przyjmować tłuszczów, powinno się je ograniczyć do minimum,
– powinno się jeść produkty bogate w antyoksydanty, błonnik, potas, magnez czy stenole i sterole,
* nie można spożywać kofeiny. Podnosi ona ciśnienie krwi.
Przy tak poważnej chorobie najlepiej skonsultować swoją dietę ze specjalistą. Dietetyk dobierze ją odpowiednio do naszego trybu życia.